Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013

7η αγωνιστική, Αίας Μαραθέας - Νεφέλη 2-2 (φωτο)

Στη Μαραθέα με τον τοπικό Αίαντα αγωνίστηκε η Νεφέλη στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής για την Β2 ΕΠΣΚ. Το πρώτο ημίχρονο κύλισε με ένα μέτριο παίχνιδι για τη Νεφέλη. Η Μαραθέα πίεζε περισσότερο, όμως δύο καλές ευκαιρίες για τη Νεφέλη θα μπορούσαν να είχαν φέρει το γκολ. Πριν τα μισά του πρώτου ημιχρόνου ο Ντανόπουλος Β. αντικαταστάθηκε από τον Κολοκύθα Α., αφού αισθάνθηκε τράβηγμα και δε μπορούσε να συνεχίσει. Δυνατές μονομαχίες και αρκετά νεύρα είχαν σαν αποτέλεσμα να δεχτούν 3 παίχτες της Νεφέλης κίτρινη κάρτα.
Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν διαφορετική. Η είσοδος του Γ. Τάντου (ήταν τραυματίας και δε ξεκίνησε) άλλαξε τα δεδομένα στο χώρο του κέντρου με τη Νεφέλη να πιέζει και να βγαίνει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Φάουλ του Γ. Τάντου λίγο έξω από τη περιοχή σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της Μαραθέας, ενώ λίγα λεπτά μετά η πίεση της Νεφέλης απέδωσε, όταν ο Θ. Κουτσώνης μπήκε από τα πλάγια στη περιοχή και έκανε το 0-1. Παρά  τον έλεγχο του κέντρου η Μαραθέα κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 65' περίπου ο Ν. Αβραμόπουλος αντίκρισε για μαρκάρισμα τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τη Νεφέλη με 10 παίκτες. Η Νεφέλη αντιμετώπισε την πίεση που άσκησε στη συνέχεια ο αντίπαλος, ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως της έλειπε η σωστή επιλογή στην επίθεση. Ελάχιστα λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90' σε μία από τις αντεπιθέσεις της Νεφέλης ο Γ. Τάντος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-2 με τους παίκτες να γίνονται ένα κουβάρι. Όμως, μια αδράνεια της ομάδας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Κωκώτη να βρεθεί μόνος μέσα στη περιοχή και με δυνατό σουτ να κάνει το 2-2 για τη Μαραθέα παγώνοντας τη Νεφέλη και στερώντας της τη νίκη παρά την κακή της απόδοση.

Η ενδεκάδα της Νεφέλης: Βαγγελάκος Κ., Ντανόπουλος Β., Αβραμόπουλος Ν., Ράπτης Β., Καρανάσιος Λ., Ευαγγέλου Μ., Αναγνώστου Χρ., Μπετζούνης Π., Καραγκούνης Π., Τάντος Σ.
Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Κολοκύθας Α., Τάντος Γ., Τζάφα Α.