Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

5η αγωνιστική, Νεφέλη - Κεραυνός Φράγκου 3-1

Τον Κεραυνό Φράγκου αντιμετώπισε η Νεφέλη στη Σέκλιζα για την 5η αγωνιστική της Β2 ΕΠΣΚ. Χρειάστηκαν 60 λεπτά αγώνα για να έλθουν τα χαμόγελα στα πρόσωπα των θεατών.

Το α' ημίχρονο κύλισε με τη Νεφέλη να έχει την υπεροχή στο παιχνίδι, αλλά να μη μπορεί να φτάσει στο γκολ, αφού γίνονταν λάθη στο τέλος των προσπαθειών. Την αδυναμία αυτή εκμεταλλεύτηκε το Φράγκο και σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις του στη περιοχή της Νεφέλης κέρδισε πέναλτι 4 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αφού ο διαιτητής καταλόγισε χέρι στη προσπάθεια του Τζάφα Αντώνη να διώξει τη μπάλα. Έτσι, το ημίχρονο έληξε με το Φράγκο να προηγείται 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Νεφέλης μπήκαν πιο παθιασμένα και σε συνδυασμό με τις εσωτερικές αλλαγές που έγιναν, η Νεφέλη κατάφερε περίπου 10 λεπτά μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου να ισοφαρίσει το παιχνίδι με πλασέ του Στέργιου Παπαβασιλείου μέσα από τη περιοχή. Η υπεροχή και η πίεση της Νεφέλης είχαν ως συνέπεια 5 λεπτά αργότερα να βάλουν τη Νεφέλη στη θέση του οδηγού με τον Μάκη Ευαγγέλου να στέλνει μετά από σέντρα του Τζάφα την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Ο Τζάφα Αντώνης πάλι λίγο αργότερα ανατράπηκε στη περιοχή του Φράγκου κερδίζοντας το πέναλτι και έδωσε την ευκαιρία στον Τάντο Γιώργο να κάνει με εύστοχη εκτέλεση το 3-1 και να κλειδώσει τη νίκη για τη Νεφέλη, ολοκληρώνοντας την ανατροπή που είχε ξεκινήσει 15 λεπτά νωρίτερα. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, παρότι η Νεφέλη έριχνε σταδιακά στροφές, συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και, αν οι ποδοσφαιριστές ήταν πιο προσεκτικοί, η νίκη θα είχε πάρει διαστάσεις θριάμβου, αφού χάθηκαν κλασικές ευκαιρίες.

Η ενδεκάδα της Νεφέλης: Βαγγελάκος Κ., Ντανόπουλος Β., Τζάφα Α., Ράπτης Β., Ευαγγέλου Μ., Καρανάσιος Λ., Τάντος Γ., Αναγνώστου Χρ., Αβραμόπουλος Ν., Παπαβασιλείου Στ., Καραγκούνης Π.
Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι Κολοκύθας Λ., Αθανασιάς Κ., Ράπτης Κ.

Την επόμενη Κυριακή η Νεφέλη αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Ατρόμητο Γεωργικού.