Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2013

4η αγωνιστική, Α.Ο. Αστροναύτης Γελάνθης - Νεφέλη 2-3

Άκρως επεισοδιακό  το σημερινό παιχνίδι της Νεφέλης στη Γελάνθη. Μετά από πολλά επεισόδια και διακοπές η Νεφέλη κατάφερε στη τελευταία φάση να σκοράρει κάνοντας το 2-3 και έφυγε με τους 3 βαθμούς της νίκης από τη Γελάνθη.

Το πρώτο ημίχρονο κύλισε χωρίς κάτι ιδιαίτερο με τη Νεφέλη να έχει την πρωτοβουλία και τις όποιες ευκαιρίες. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.
Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, δε θύμιζε σε τίποτα το α' μέρος. Περίπου 15 λέπτα μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου ο Βαγγέλης Ράπτης υπέπεσε σε πέναλτι με τη Γελάνθη να κάνει το 1-0. Η αντίδραση της Νεφέλης ήταν άμεση, καθώς 3 λεπτά αργότερα η Νεφέλη κατόρθωσε με τον Τάντο Γ. να ισοφαρίσει. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ μακριά από την περιοχή η Γελάνθη κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Αυτές οι δύο στημένες φάσεις ήταν και οι μόνες της Γελάνθης στο β' ημίχρονο. Η Νεφέλη στο υπόλοιπο του αγώνα πίεσε και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να καταφέρει στο τελευταίο δεκάλεπτο να ισοφαρίσει με τον Ευαγγέλου. Μετά από πολλές διακοπές στη τελευταία φάση των καθυστερήσεων ο Ευαγγέλου προσπάθησε να πιάσει το σουτ, η μπάλα μετά από κόντρα έφτασε στον Αναγνώστου ο οποίος με ένα εκπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο γάμα του τέρματος της Γελάνθης κάνοντας το 2-3 και τους παίκτες της Νεφέλης ένα κουβάρι.

Πέρα από το αγωνιστικό μέρος το παιχνίδι στιγματίστηκε από πολλές διακοπές και έκτροπα που είχαν αποδέκτη το διαιτητή. Το παιχνίδι διακόπηκε με την εισβολή ενός φιλάθλου στον αγωνιστικό χώρο και το διαιτητή να ζητά την έξοδο από τον αγωνιστικό χώρο όλων των παρισταμένων. Στη συνέχεια ο προπονητής της Νεφέλης διαμαρτυρήθηκε έντονα στο διαιτητή για τον καταλογισμό του πέναλτι πλησιάζοντας το πρόσωπο του σ' αυτό του διαιτητή με το διαιτητή να αποχωρεί ξανά από το γήπεδο. Στη συνέχεια του παιχνιδιού δεν ήταν λίγες οι φορές με τη Γελάνθη να διακόπτει το παιχνίδι με διαμαρτυρίες και το διαιτητή να προπηλακίζεται και να δέχεται χτυπήματα και να μοιράζει κόκκινες. Ο διαιτητής αποσύρθηκε ξανά στα αποδυτήρια με τον επόπτη να δηλώνει αδυναμία να συνεχίσει το παιχνίδι και τον διαιτητή να τον μεταπείθει με χίλια παρακάλια. Εν τω μεταξύ νωρίτερα ο τερματοφύλακας της Γελάνθης τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για καθυστερήσεις, ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι μπάλες έπεφταν βροχή στο γήπεδο, αφού πρώτα εξαφανίζονταν στα καλαμπόκια (πολύ τρέξιμο ο Χουμ χτες...). Το παιχνίδι τέλειωσε με τις δύο ομάδες να έχουν πάρα πολλά παράπονα από το διαιτητή.