Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014

25η αγωνιστική, Ολυμπ. Παλ/σιου - Νεφέλη 1-2 (φωτο)

Εκτός έδρας στο Παλαιοκκλήσι με τον τοπικό Ολυμπιακό αγωνίστηκε η Νεφέλη για την 25η αγωνιστική (16-2-2014) της Β2 ΕΠΣΚ. Η Νεφέλη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έλεγξε το παιχνίδι και πίεζε την ομάδα του Παλ/σιου. Δημιουργούσε φάσεις, αλλά στην τελική προσπάθεια δεν υπήρχε καθαρό μυαλό και ευστοχία. Πέντε έξι κλασικές ευκαιρίες περνούσαν ανεκμετάλλευτες και το άγχος και ο εκνευρισμός εμφανιζόταν. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά για τη Νεφέλη με το Παλ/σι να απειλεί σε μια δυο περιπτώσεις. Η Νεφέλη ανέβασε τη πίεση της σταδιακά, άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί. Ένα κερδισμένο φάουλ έξω από τη περιοχή το μετέτρεψε σε γκολ ο Μ. Ευαγγέλου με απευθείας εκτέλεση 15 λεπτά περίπου μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου. Η Νεφέλη κυριαρχούσε στο γήπεδο, όμως στο 74 σε μια αντεπίθεση το Παλ/σι κέρδισε πέναλτι με την ορθότητά του να αμφισβητείται. Ο Κ. Βαγγελάκος απέκρουσε την εκτέλεση, αλλά στην επαναφορά το Παλ/σι σκόραρε με κοντινό σουτ με τους παίκτες της Νεφέλης να διαμαρτύρονται για οφσάιτ. Δύο λεπτά αργότερα η Νεφέλη έχασε κλασική ευκαιρία με τον Ευαγγέλου να αστοχεί με κεφαλιά μπροστά σε κενή εστία. Στο 84' όμως ο Ν. Αβραμόπουλος με παρόμοιο τρόπο μέσα από τη μεγάλη περιοχή ευστόχησε και έκανε το 1-2 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς. Στη συνέχεια, λόγω και έλλειψης δυνάμεων, η Νεφέλη κλείστηκε στην άμυνα χωρίς να δημιουργείται η μεγάλη φάση.

Η ενδεκάδα της Νεφέλης: Βαγγελάκος Κ., Ντανόπουλος Β., Κολοκύθας Α., Ευαγγέλου Μ., Καρανάσιος Λ., Τάντος Γ., Αναγνώστου Χρ., Αβραμόπουλος Ν., Παπαβασιλείου Στ., Τάντος Σ., Μπετζούνης Π.
Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Κολοκύθας Λ., Καραγκούνης Π., Ράπτης Β.

Εντός έδρας (23-2-2014) με την Ακαδ. Ταυρ. ο Φωστήρας αγωνίζεται η Νεφέλη για την 26η αγωνιστική.

η εύστοχη εκτέλεση φάουλ (1-0) του Μ. Ευαγγέλου

ο Ν.Αβραμόπουλος κάνει το 1-2