Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2013

15η αγωνιστική, Νεφέλη - Α.Ο. Φυλακτή 1-0 (φωτο)

Τελευταία αγωνιστική του α' γύρου και η Νεφέλη υποδέχτηκε εντός έδρας την Φυλακτή. Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά με τη Νεφέλη να προσπαθεί να βρει πατήματα στο γήπεδο. Προσπαθούσε να δημιουργήσει φάσεις χωρίς όμως να έρχεται η μεγάλη ευκαιρία. Τελίκα κατάφερε στο 38' να προηγηθεί 1-0 με τον Νίκο Αβραμόπουλο Στη τελευταία φάση του α' ημιχρόνου ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στην ανατροπή του Π. Καραγκούνη από τον τερματοφύλακα της Φυλακτής μέσα στην περιοχή. Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τη Φυλακτή να πιέζει. Η Νεφέλη προσπάθησε να βγει μπροστά, αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Σταδιακά η Νεφέλη έδινε μέτρα στη Φυλακτή, η οποία πίεζε για την ισοφάριση. Τα τελευταία λεπτά η Νεφέλη προσπαθούσε να ροκανίσει το χρόνο χωρίς όμως να τα καταφέρνει αποτελεσματικά. Η Φυλακτή έκλεινε την ομάδα στην περιοχή, αλλά δε δημιουργούσε τη μεγάλη φάση και η Νεφέλη πήρε μια καθαρά επαγγελματική νίκη με την οποία αναδείχτηκε πρωταθλήτρια χειμώνα!

Η ενδεκάδα της Νεφέλης: Κ. Βαγγελάκος, Β. Ντανόπουλος, Π. Παπαβασιλείου, Β. Ράπτης, Λ. Καρανάσιος, Γ. Τάντος, Π. Μπετζούνης, Σ. Τάντος, Ν. Αβραμόπουλος, Π. Καραγκούνης, Μ. Ευαγγέλου.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Θ. Κουτσώνης, Α. Τζάφα, Κολοκύθας Λ.

Έναρξη β' γύρου την επόμενη αγωνιστική (15-12-2013) και η Νεφέλη αγωνίζεται εκτός έδρας στο γειτονικό ντέρμπι με το Ρούσσο.