Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013

9η αγωνιστική, Φωτ. Αστήρ Μαγουλίτσας - Νεφέλη 0-3 (φώτο)

Ακατάλληλη για καρδιακούς τείνει να γίνει η Νεφέλη. Αν και επικράτησε εκτός έδρας του Φωτεινού Αστέρα Μαγουλίτσας για την 9η αγωνιστική με 0-3, χρειάστηκε το τελευταίο δεκάλεπτο για να καθαρίσει το παιχνίδι.
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Δυο καλές επιθέσεις της Νεφέλης δεν έφεραν το γκολ, το οποίο όμως ήρθε με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου. Η άμυνα της Μαγουλίτσας πιάστηκε στον ύπνο, ο Ευαγγέλου βρέθηκε μόνος του μέσα στη περιοχή του Φωτεινού Αστέρα και με πλασέ έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι εμφανώς εκνευρισμένοι δε μπορούσαν ψύχραιμα να δημιουργήσουν και απειλούσαν κυρίως με στημένα. Η καλύτερη τέτοια ευκαιρία δόθηκε στη Μαγουλίτσα στα μέσα του ημιχρόνου. Ο τερματοφύλακας της Νεφέλης επέμεινε στο διαιτητή για αντικατάσταση της μπάλας με συνέπεια να δει κίτρινη κάρτα και η Μαγουλίτσα να εκτελέσει ένα έμμεσο φάουλ μέσα στη μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να απομακρύνεται, αφού βρήκε στα σώματα. Το παράδοξο είναι πως χωρίς λόγο νεύρα εμφανίστηκαν και στους παίκτες της Νεφέλης. Νευρικές κινήσεις, άγχος και φωνές δεν επέτρεπαν στους παίκτες να δημιουργήσουν απειλητικές επιθέσεις.
Με την έναρξη του β' ημιχρόνου η Μαγουλίτσα έδειξε διάθεση να ισοφαρίσει, αλλά οι πρώτες καλές στιγμές ανήκαν στη Νεφέλη, αλλά τα σουτ των παιχτών δεν έβρισκαν στόχο. Η Μαγουλίτσα προσπάθησε να βγει μπροστά και θα μπορούσε να είχε κάνει σε δύο περιπτώσεις το 1-1. Σε μία εξ αυτών μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα σε φάουλ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στη γραμμή. Το άγχος εμφανίστηκε ξανά και ιδίως μετά την κλασική ευκαιρία που έχασε ο Ευαγγέλου, ο οποίος από τα τρία μέτρα δε κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Με το τελευταίο δεκάλεπτο ο Καρανάσιος μπήκε από τα αριστερά και σε ένα τράβηγμα έπεσε κάτω με το διαιτητή ύστερα και από υπόδειξη του επόπτη να δείχνει το σημείο του πέναλτι και τους γηπεδούχος να αντιδρούν έντονα και να ξεσπούν πάνω στον επόπτη. Ο Τάντος εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 0-2 διώχνοντας το άγχος και κλειδώνοντας τη νίκη. Πέντε λεπτά αργότερα με υπέροχο σουτ λίγο έξω από την περιοχή ο Τάντος έκανε το 0-3 αφήνοντας άγαλμα τον τερματοφύλακα. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλισαν διαδικαστικά με το διαιτητή να σφυρίζει τη λήξη του αγώνα.

Η ενδεκάδα της Νεφέλης: Βαγγελάκος Κ., Παπαβασιλείου Π., Τζάφα Α., Μπετζούνης Π., Αβραμόπουλος Ν., Καρανάσιος Λ., Τάντος Γ., Αναγνώστου Χρ., Ντανόπουλος Β., Καραγκούνης Π., Ευαγγέλου Μ.
Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Κουτσώνης Θ., Αθανασιάς Κ.

Εντός έδρας με τον Ολυμπιακό Παλαιοκκλησσίου αγωνίζεται η Νεφέλη την επόμενη Κυριακή (10-11-2013).