Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

13η αγωνιστική, Α.Σ. Απιδιά - Νεφέλη 2-2 (φώτο)

Η Νεφέλη αγωνίστηκε εκτός έδρας με την Απιδιά. Η Νεφέλη ξεκίνησε δυνατά και στο 10' απείλησε με τον Αναγνώστου χρ. να χάνει τετ α τετ. Η Απιδιά απάντησε με παρόμοια φάση πέντε λεπτά αργότερα. Η Νεφέλη κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και ήταν πιο απειλητική έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 30' κατάφερε να προηγηθεί με τον Ευαγγέλου να σκοράρει από κοντινή απόσταση. Μια καλή ευκαιρία στο τέλος του α' μέρους θα μπορούσε να έχει φέρει το 0-2. Με την έναρξη όμως του β' ημιχρόνου στη πρώτη φάση ο Μ. Ευαγγέλου έκανε το 0-2 μέσα από τη μικρή περιοχή. Με τη σέντρα όμως η Απιδιά μείωσε σε 1-2 μετά από αδράνεια της άμυνας της Νεφέλης μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Η Νεφέλη κάταφερε να αντιδράσει. Πίεσε, έλεγξε το κέντρο και έφτανε με καλές αξιώσεις στη περιοχή της Απιδιάς χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες. Ακόμα και στις αντεπιθέσεις ήταν διαρκώς απειλητική. Η Απιδιά έφτανε έξω από τη περιοχή της Νεφέλης, αλλά δε μπορούσε να απειλήσει. Η μπάλα, όμως, τιμωρεί όποιον χάνει ευκαιρίες και ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90' η Απιδιά κέρδισε φάουλ στα πλάγια σάραντα μέτρα από το τέρμα. Η βαθιά μπαλιά πέρασε χωρίς κανείς να διώξει και κατέληξε στα δίχτυα. Σε τέσσερα παιχνίδια ως τώρα είχε βαθμολογικές απώλειες η Νεφέλη, στα τρία εκ των οποίων στο τελευταίο λεπτό.

Η ενδεκάδα της Νεφέλης: Κουτσώνης Θ., Ντανόπουλος Β., Κολοκύθας Α., Ράπτης Β., Καρανάσιος Λ., Τάντος Γ., Αναγνώστου Χρ., Μπετζούνης Π., Αβραμόπουλος Ν., Καραγκούνης Π., Ευαγγέλου Μ.
Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Κολοκύθας Λ., Τάντος Σ.

Εκτός έδρας με τον Α.Ο. Μαγούλας αγωνίζεται την Κυριακή 31-12-2013 η Νεφέλη.