Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

2η αγωνιστική, Α.Ε. Δάφνη - Νεφέλη 3-2

Εκτός έδρας αγωνίστηκε η Νεφέλη για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣΚ . Αντίπαλός της στο γήπεδο της Δαφνοσπηλιάς η τοπική Α.Ε. Δάφνης. Πενήντα Σεκλιζιώτες βρέθηκαν στη Δαφνοσπηλιά για να ενισχύσουν την προσπάθεια της ομάδας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα. Στο πρώτο πεντάλεπτο μετά από σύγκρουση μέσα στη περιοχή ο τερματοφύλακας της Νεφέλης, Θοδωρής Κουτσώνης, χτύπησε στον ώμο με συνέπεια να μη μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι. Και ελλείψει δεύτερου τερματοφύλακα (τραυματίας και ο Κωστής Βαγγελάκος) κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Πέτρος Μπετζούνης (αμυντικός). Το ημίχρονο έκλεισε με μια μέτρια εμφάνιση της Νεφέλης και το σκορ στο 2-1 υπέρ της Δάφνης, η οποία προηγήθηκε 1-0 και ισοφάρισε ο Παναγιώτης Βίκτωρ σε 1-1 για να ξαναπάρει το προβάδισμα σε μια αντεπίθεση η ομάδα της Δαφνοσπηλιάς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό, όμως, σταδιακά η Νεφέλη βελτίωσε την απόδοση της και ανέβασε ρυθμό. Συνέπεια της καλύτερης απόδοσης ήταν η δημιουργία φάσεων μπροστά στην εστία των αντιπάλων με τον Παπαβασιλείου Στέργιο να μη μπορεί σε μία εξ αυτών μετά από σέντρα να στείλει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγο μετά  ο Νίκος Αβραμόπουλος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή της Δάφνης και ανατράπηκε με αποτέλεσμα να κέρδισει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιώργος Τάντος ευστοχώντας και κάνοντας το 2-2.

Για τα υπόλοιπα λεπτά το παιχνίδι απέκτησε έναν άγριο ρυθμό με τις δύο ομάδες να κυνηγούν τη νίκη. Δυο αντεπιθέσεις της Νεφέλης κόπηκαν λόγω λανθασμένων αποφάσεων του επόπτη. Στη συνέχεια του παιχνιδιού σε  μια φάση ο Βαγγέλης Ράπτης έδιωξε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή, ενώ για τη Νεφέλη δυο σουτ κόντραραν πάνω στους αντιπάλους μέσα στη μικρή περιοχή. Στη τελευταία φάση του αγώνα, μετά από μια αντεπίθεση, η Α.Ε. Δάφνης κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη.

Η ενδεκάδα της Νεφέλης
Κουτσώνης (Μπετζούνης), Τζάφα (Ράπτης Β.), Ντανόπουλος, Αβραμόπουλος Ν., Ευαγγέλου, Τάντος Γ., Αναγνώστου, Καρανάσιος Λ., Βίκτωρ, Παπαβασιλείου Στ., Καραγκούνης ( Γαλούσης)

Η επόμενη (3η) αγωνιστική βρίσκει τη Νεφέλη να έχει ρεπό.
Για την 4η αγωνιστική η Νεφέλη θα αγωνιστεί την Τετάρτη 2-10-2013 (ώρα 4:00μμ) εκτός έδρας με τον Α.Ο. Αστροναύτη Γελάνθης